Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Ponad 30 zastępów straży pożarnej gasiło pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich

2018.04.18

18 kwietnia 2018 roku, ok. godz.17.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich otrzymało zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu recyklingowego.  Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pali składowisko odpadów poprodukcyjnych. W pierwszej fazie, działania polegały na podaniu dwóch prądów piany ciężkiej oraz równoczesnej ewakuacji mienia. Pracownicy byli ewakuowani przed przybyciem straży pożarnej.

W związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się pożaru Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował dodatkowe siły i środki. W miarę przybywania na miejsce akcji kolejnych zastępów zwiększono liczbę podawanych prądów gaśniczych w tym: cztery piany ciężkiej podawane z ziemi i jeden podawany z drabiny mechanicznej. Dodatkowo, na miejsce zadysponowano kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych, samochód cysternę oraz samochód wężowy, umożliwiający budowę linii zasilających stanowiska gaśnicze.

W dalszej fazie, teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe i utworzono punkt przyjęcia sił i środków. Do działań wprowadzono także ciężki sprzęt typu ładowarko – koparki, do przekopywania palącego się składowiska, które następnie przelewano prądami wody w celu  likwidacji ukrytych ognisk pożaru. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastęp ratownictwa chemicznego z jednostki ratowniczo – gaśniczej z Katowic - Piotrowic, którego zadaniem było monitorowanie jakości powietrza wokół miejsca pożaru. Żadnego zagrożenia nie stwierdzono. O zdarzeniu został poinformowany Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Pożarem objęta była powierzchnia 3000 m2 składowiska. Obecnie policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru.

Na miejsce akcji gaśniczej przybyli między innymi: śląski komendant wojewódzki PSP bryg. Jacek Kleszczewski wraz z zastępcą st. bryg. Arkadiuszem Biskupem, prokurator rejonowy, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Siemianowice Śląskie.

W akcji ratowniczej brały udział 33 zastępy straży pożarnej (w tym 1 OSP) z Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Sosnowca i Piekar Śląskich. Działania trwały ponad 20 godzin.