Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

21 zastępów straży pożarnej gasiło pożar hali recyklingu w Radzionkowie

2018.09. 6

6 września 2018 roku, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tarnowskich Górach o godz.06.30. otrzymało zgłoszenie o pożarze hali recyklingu przy ul. Nałkowskiej w Radzionkowie.
W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, ogniem objęta była wiata, w której składowano zezłomowane samochody oraz hala recyklingu, a płomienie wydobywały się na zewnątrz budynku. W hali znajdowało się ok. 50  wraków samochodów osobowych, a na zewnątrz składowanych było około 20 samochodów przeznaczonych do recyklingu. Przed przybyciem straży pożarnej jeden z pracowników podjął nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym.  
W pierwszej fazie, ze względu na bardzo wysoką temperaturę, ratownicy prowadzili działania na zewnątrz - podali dwa prądy piany ciężkiej w celu obrony samochodów znajdujących się na placu. Po dojeździe kolejnych zastępów oraz odłączeniu energii elektrycznej, podano prąd do hali, a po przyjeździe na miejsce plutonu gaśniczego z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bytomiu, podano prąd piany ciężkiej z działka na ognisko pożaru w wiacie, w której znajdowały się samochody. Równocześnie strażacy schładzali konstrukcję wiaty oraz dogaszali zarzewia ognia. Pracownicy złomowiska przy pomocy wózka widłowego i samojezdnego chwytaka sukcesywnie usuwali samochody z wiaty na pobliski plac, gdzie następowało ich dogaszanie. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania hali i konstrukcji dachu. W działaniach wykorzystano kamerę termowizyjną oraz lancę gaśniczą. 

W akcji ratowniczej wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej ( w tym 7 OSP), policja, pogotowie energetyczne. Działania zakończono o godz. 12.00. Całkowita powierzchnia pożaru to 540m2.