Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar w Piekarach Śląskich

2018.09.18
Pożar w Piekarach Śląskich

18 września 2018 roku, o godz.19.24. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Piekarach Śląskich, odebrało zgłoszenie dotyczące pożaru styropianu, składowanego na paletach przy budynku wielorodzinnym przy ul. ks. Waculika.
Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania stwierdzono pożar materiałów budowlanych składowanych bezpośrednio przy budynku oraz  rusztowania aluminiowego z podestami drewnianymi. Ogniem objęta była także elewacja budynku na ścianie ocieplonej  styropianem do wysokości I piętra. Pożar poprzez siatkę zabezpieczającą rusztowanie rozprzestrzenił się również na dach, pokryty płytą bitumiczną.
W pierwszej fazie działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądów wody na palące się materiały budowlane oraz elewację. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym autodrabinę (SCD-37) z JRG Bytom. Następnie działania gaśnicze polegały na podaniu prądów wody po klatce schodowej na strych i wycięciu otworu w dachu w celu skuteczniejszego podawania środka gaśniczego i ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia. Jednocześnie z prowadzonymi działaniami gaśniczymi strażacy sprawdzili mieszkania. Z informacji uzyskanych od lokatorów wynikało, że wszyscy mieszkańcy zagrożonych lokali (10 osób), ewakuowali się przed przybyciem straży pożarnej.
Po ugaszeniu pożaru ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych, przy użyciu kamery termowizyjnej skontrolowali również poszycie dachu, aby wykluczyć potencjalne zarzewia ognia.
W akcji ratowniczej brało udział 9 zastępów straży pożarnej (w tym 4 OSP), policja, zespoły ratownictwa medycznego. Działania zakończono ok. godz. 23.00. Powierzchna pożaru wyniosła 120m2.