Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Śmiertelny wypadek zatrucia tlenkiem węgla w nowym roku

2019.01. 2

W nowym roku doszło do kolejnego, śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. To już druga ofiara śmiertelna w województwie śląskim od początku października 2018 roku.

Zdarzenie miało miejsce 1 stycznia 2019 roku, w Bielsku Białej przy ul. Wyzwolenia. W jednym z domów jednorodzinnych, w łazience 32 letnia kobieta straciła przytomność, pomimo podjętej resuscytacji przez zespół ratownictwa medycznego, nie udało się jej uratować. W mieszkaniu przebywały jeszcze dwie osoby, w tym roczne dziecko, które z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla  przewieziono do szpitala

W okresie świąteczno-noworocznym (od 24 grudnia 2018r. do 1 stycznia 2019 r.), w województwie śląskim Państwowa Straż Pożarna interweniowała 60 razy przy zdarzeniach związanych z uwolnieniem się tlenku węgla oraz 76 razy w zdarzeniach związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych. Głównymi przyczynami wypadków były: nieszczelność przewodów kominowych, niedrożność przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz nieprawidłowa eksploatacja pieców węglowych i piecyków gazowych. Wśród głównych interwencji dotyczących pożarów, dominowały pożary sadzy w kominie.
We wszystkich zdarzeniach poszkodowanych zostało w sumie 38 osób, w tym 18 dzieci.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2018 roku  do 1 stycznia 2019r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 881 zdarzeń, w tym 400 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 172 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Rannych zostało 235 osób, w tym 57 dzieci, 2 osoby poniosły śmierć.