Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Interwencje straży pożarnej w związku z gwałtownymi wichurami

2020.02.24

W ciągu ostatniej doby nad województwem śląskim przeszły gwałtowne wichury i opady deszczu. Strażacy nadal intensywnie pracują nad usuwaniem ich skutków. Od 23.02.2020 r. od godz. 16:00 do 24.02.2020 r. do godz. 16:30 straż pożarna w województwie śląskim interweniowała 780 razy. Do działań zadysponowano ponad 830 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (prawie 3.750 strażaków).
Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów: częstochowskiego, żywieckiego, cieszyńskiego, gliwickiego, będzińskiego, dąbrowskiego, katowickiego, lublinieckiego, tarnogórskiego i zawierciańskiego.
Działania straży pożarnej polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów z dróg i linii energetycznych, zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych dachów oraz usuwaniu elementów konstrukcji z uszkodzonych elewacji budynków.

W wyniku silnych wichur uszkodzonych zostało ponad 100 dachów (w tym 56 – na budynkach mieszkalnych oraz 48 – na budynkach gospodarczych). Doszło również do zerwania 5 dachów z budynków gospodarczych w powiatach: lublinieckim, cieszyńskim, tarnogórskim i zawierciańskim. 

 

Zdjęcia: KP PSP w Tarnowskich Górach, KM PSP w Częstochowie, KP PSP w Pszczynie, KP PSP w Zawierciu