Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Pożar składowiska w Mokrzeszu

2020.03.23

23 marca 2020 roku o godz. 8:50 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie przyjęło zgłoszenie o pożarze na terenie hurtowni tworzyw sztucznych w miejscowości Mokrzesz przy ul. Kościelnej.

W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono, że pożarem objęte były dwa budynki magazynowe oraz składowisko tworzyw sztucznych o powierzchni 80 m x 50 m x 3 m. Nagromadzone materiały do dalszego przerobu na granulat miały postać sprasowanych „kostek” i były składowane w bliskiej odległości od budynku, a także w samych magazynach, co przyczyniło się do szybszego rozwoju pożaru. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia, ustalono, że jeszcze przed przybyciem straży pożarnej trzech pracowników składowiska bezpiecznie opuściło teren zakładu. Natychmiast do działań zadysponowano dodatkowe siły i środki PSP oraz OSP.

W początkowej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palące się składowisko, jednego prądu wody z samochodu z drabiną mechaniczną na dach palącego się budynku, i jednego w obronie zagrożonego obiektu nie objętego jeszcze pożarem.

Po przybyciu dodatkowych jednostek, zadysponowanych przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi, miejsce akcji podzielono na trzy odcinki bojowe, na terenie których strażacy prowadzili działania w obronie i natarciu, podając prądy wody i piany ciężkiej na palące się sprasowane materiały oraz budynki. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości środków gaśniczych zorganizowano zaopatrzenie wodne, korzystając z naturalnego zbiornika wodnego znajdującego się w pobliżu zakładu. Dzięki prowadzonym działaniom nie dopuszczono do rozprzestrzeniania się pożaru na budynek magazynowy i pozostałą część materiałów palnych.

Po opanowaniu pożaru, przystąpiono do dogaszania i przerzucania tworzywa celem eliminacji potencjalnych źródeł pożaru. W tym celu wykorzystano ciężki sprzęt, typu koparka gąsienicowa, wynajętą przez właściciela hurtowni tworzyw sztucznych. Obecny na miejscu zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję administracyjną o wyłączeniu z użytkowania spalonych budynków magazynowych – rozpoczęto prace rozbiórkowe.

W akacji ratowniczej brało udział 29 zastępów straży pożarnej ( w tym 13 jednostek OSP), pracownicy pogotowia gazowego, policja. Na miejscu zdarzenia obecny był Wójt Gminy Mstów, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: mł. kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach