Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Zawalenie się dachu nieczynnej sortowni KWK Mysłowice

2020.05.18

15 maja 2020 roku o godz. 15:41 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Mysłowicach przyjęło zgłoszenie z WCPR o zawaleniu się górnej części nieczynnej sortowni na terenie byłej kopalni „Mysłowice”.
Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania, stwierdzono częściowo zawalony dach budynku sortowni. Zawalenie się dachu spowodowało zniszczenie stropów na parterze budynku, ponadto podczas rozpoznania stwierdzono, że ściany budynku oraz jego konstrukcja nośna zostały uszkodzone. Z tego względu nie wprowadzono ratowników do wewnątrz budynku, a rozpoznanie prowadzono głownie z powietrza, z wykorzystaniem drona, wyposażonego w kamerę termowizyjną. Na bieżąco monitorowano również stabilność konstrukcji za pomocą przyrządu Tachimetr.

Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz samochód dowodzenia i łączności (SDł), w którym zorganizowano sztab. W związku z uzyskaniem informacji, że pod gruzowiskiem mogą znajdować się osoby postronne, podjęto decyzję o zadysponowaniu specjalistycznej grupy poszukiwawczo - ratowniczej z KM PSP w Jastrzębiu–Zdroju (SGPR). Trzykrotnie przeszukano gruzowisko przy pomocy psów ratowniczych oraz kamery termowizyjnej, nikogo nie znajdując.

W związku ze stwierdzonym przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zagrożeniem dla ruchu pociągów, KDR podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu kolejowego.
W dalszej fazie działań, na miejsce zadysponowano firmę budowlaną z dwoma dźwigami (250t i 100t), które rozpoczęły prace rozbiórkowe.

W sumie, w akcji wzięło udział 16 zastępów straży pożarnej (w tym 3 OSP), zespół ratownictwa medycznego, policja oraz straż miejska. Działania zakończono 16 maja 2020 r. o godz.17.12.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: KW PSP w Katowicach, KM PSP w Mysłowicach