Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na obiekcie basenu plenerowego w Piekarach Śląskich

2018.08. 4

4 sierpnia 2018 roku, na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich miało miejsce uroczyste otwarcie nowego basenu plenerowego. Wydarzenie było idealną okazją do przeprowadzenia akcji, związanej z edukowaniem goszczących na basenie mieszkańców Piekar Śląskich oraz miast ościennych, na temat bezpiecznych form wypoczynku nad wodą.

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich w ramach kampanii społecznej MSWiA pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, zorganizowali stoisko tematyczne, gdzie przekazywano informacje o zagrożeniach związanych z pobytem nad wodą, jak również o zasadach, których stosowanie pozwoli na bezpieczny wypoczynek. Ponadto wraz z ratownikami piekarskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowano dwa stanowiska, na których wszyscy chętni mieli możliwość, pod okiem ratownika medycznego, spróbować na fantomach swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Stoisko cieszyło się zainteresowaniem osób dorosłych, jak również najmłodszych gości basenu. Obecność rodziców była dodatkowo okazją do przekazania informacji, jak należy się zachować w momencie zauważenia osoby potrzebującej pomocy (pod jakim numerem telefonu szukać pomocy oraz jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi przyjmującemu zgłoszenie).

Na obiekcie basenu w drugiej połowie sierpnia odbędzie się kolejna akcja informacyjna, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, podczas której, poza przekazywaniem informacji o zagrożeniach i formach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zaplanowano prezentacje sprzętu wykorzystywanego przez strażaków do udzielania pomocy osobom tonącym.

 
Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Marcin Gąsowski KM PSP w Piekarach Śląskich