Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

II Ogólnopolska Konferencja Kominiarska w Rybniku

2018.09.13

„Kominiarz i jego praca w walce o lepszy oddech” to tytuł II Ogólnopolskiej Konferencji Kominiarskiej zorganizowanej przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, która odbywa się w dniach  od 13 do 15 września w Rybniku. II edycja Konferencji spotkała się z dużym odzewem nie tylko ze strony kominiarzy z całej Polski, ale również przedstawicieli innych środowisk.

Tegoroczną Konferencję objął patronatem honorowym Prezes Rady Ministrów. Niezmiennie, od roku ubiegłego patronami wydarzenia są również: Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Prezydent Miasta Rybnika i Prezydent Miasta Katowice.

Zaproszonych gości i uczestników przywitał Prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Rafał Dydak. W spotkaniu wzięli udział m.in.: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Łukasz Tekielik, Wiceprezydent Miasta Rybnik Janusz Koper oraz samorządowcy,

Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, jako jeden z honorowych gości konferencji, w swoim wystąpieniu mówił na temat walki z problemem zanieczyszczonego powietrza, a także zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla: „W tym roku, tylko jednego dnia – 5 lipca – odnotowaliśmy 92 interwencje związane z uwalnianiem się tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w zdarzeniach tych podtruło się aż 26 osób”. Podkreślił także , że Państwowa Straż Pożarna od wielu lat prowadzi działania edukacyjno-profilaktyczne w ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność!”, efekty tych działań są już widoczne między innymi we wzroście montowanych w mieszkaniach i domach czujników tlenku węgla oraz świadomości wśród najmłodszych na temat zagrożeń.
Na zakończenie swojego wystąpienia Śląski Komendant Wojewódzki wręczył Prezesowi Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego podziękowania za dotychczasową współpracę.

W czasie konferencji, uwaga uczestników poświęcona będzie tematom dotyczącym tzw. „uchwały anty-smogowej”, opalaniu domów i mieszkań paliwami stałymi, dbania o segregację śmieci czy programach pomocowych Urzędów Miast dla społeczeństwa. W pierwszym dniu Konferencji omówiono między innymi zagrożenia związane z uwalnianiem się tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, które przedstawił st. bryg. Andrzej Płócienniczak zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej.

Udział w konferencji zdecydowanie poszerza horyzonty wiedzy oraz propaguje stosowanie dobrych praktyk wśród społeczeństwa. Niezwykle ważne jest uświadamianie mieszkańców województwa śląskiego w zakresie zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą korzystanie z niesprawnych  urządzeń grzewczych, spalanie złej jakości paliw energetycznych, a także zły stan techniczny urządzeń i instalacji kotłowych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja.