Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Podsumowanie "Bezpiecznych Ferii 2019"

2019.03. 1

Niebezpieczne sytuacje mogą przytrafić się każdemu z nas w najmniej oczekiwanych momentach. Wiedzą o tym dorośli i to szczególnie na nich spoczywa odpowiedzialność, aby tą wiedzę przekazywać najmłodszym. Kolejny raz, w związku z feriami zimowymi, strażacy zaangażowali się w edukowanie uczniów o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Od grudnia 2018 r. funkcjonariusze odwiedzili ponad 1400 szkół oraz zespołów szkolno-przedszkolnych przeprowadzając rozmowy z ponad 50 tys. uczniów i pracowników placówek.

Spotkania odbywały się w sezonie grzewczym, dlatego w ich trakcie strażacy ze szczególną uwagą przybliżyli zagadnienia kampanii społecznej PSP „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. Uświadamiano o zagrożeniach powodowanych przez tlenek węgla, a także zwracano uwagę na istotny wzrost bezpieczeństwa po prawidłowym zainstalowaniu czujnika. Poruszono również tematykę bezpiecznego spędzania czasu w domach i mieszkaniach oraz prawidłowego zachowania, gdy jesteśmy uczestnikami lub świadkami zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu. W ramach kampanii „Bezpieczne ferie 2019” rozmawiano z dziećmi o bezpiecznej zabawie na śniegu i ślizgawkach oraz uświadomiono je o czyhających zagrożeniach na zamarzniętych akwenach. Strażacy przypomnieli numery alarmowe i wcielając się w rolę dyżurnych, prowadzili z uczniami symulowane rozmowy alarmowe.

Zwieńczeniem prelekcji było zapoznanie się z wyposażeniem do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, przekazanie 4.277 kalendarzy strażackich oraz zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Komendę Główną PSP, dotyczących opracowania hasła nawiązującego do bezpieczeństwa, scenariusza gry terenowej, kartki świątecznej pt. „Kartka od Strażaków” oraz spotu filmowego „Pożar w szkole – znam zasady bezpiecznej ewakuacji”, o których szczegółowe informacje zamieszczone są na odwrocie przekazywanych kalendarzy.

Mamy nadzieję, że przeprowadzane zajęcia edukacyjne w znacznym stopniu przyczynią się do bezpiecznego spędzenia czasu, nie tylko w okresie ferii zimowych, ale również w przez cały rok.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach

Zdjęcia: KM i KP PSP woj. śląskiego