Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę na Dniu Otwartym Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu

2019.07. 9

8 lipca 2019 roku na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu zorganizowano Dzień Otwarty w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019”. Z tej okazji do wzięcia udziału w pikniku i przygotowanych atrakcjach zaproszono wszystkich mieszkańców Sosnowca.
Gościem Honorowym wydarzenia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, którego w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu powitał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Następnie na placu wewnętrznym Komendy, podczas krótkiej części oficjalnej, Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski oficjalnie powitał Prezydenta RP na terenie województwa śląskiego, a także zaproszonych gości: parlamentarzystów, Wojewodę Śląskiego Pana Jarosława Wieczorka, samorządowców, strażaków oraz mieszkańców miasta.

W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich tymi słowami: „Bardzo dziękuję za możliwość spotkania się dzisiaj z Państwem. […] Cieszę się, że mogę być dzisiaj właśnie w tym miejscu, tutaj, gdzie prowadzona jest przez Państwową Straż Pożarną akcja „Bezpieczne Wakacje” dla dzieci, dla rodziców, gdzie strażacy pokazują przede wszystkim dzieciom i młodzieży jak odpoczywać bezpiecznie, jak radzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami, ale przede wszystkim jak zachować zasady bezpieczeństwa pożarowego. […] Za to serdecznie chciałem podziękować Panu Komendantowi Wojewódzkiemu i Panu Komendantowi Miejskiemu, również wszystkim strażakom, którzy dzisiaj w tej akcji uczestniczyli, tutaj, w Sosnowcu, ale także w całej Polsce.”

Na zakończenie wizyty Pan Prezydent spotkał się ze strażakami pełniącymi służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Sosnowcu i przekazał sześć toreb medycznych.
W trakcie spotkania Prezydent Andrzej Duda wręczył pamiątkowe tabliczki Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP i Komendantowi Miejskiemu PSP w Sosnowcu. Nadbryg. Jacek Kleszczewski przekazał na ręce Pana Prezydenta wykonaną w węglu rzeźbę św. Floriana – patrona strażaków.

W trakcie trwania Dnia Otwartego w Komendzie Miejskiej PSP w Sosnowcu, strażacy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji dla wszystkich uczestników. Jedną z nich były stoiska tematyczne: stanowisko interaktywne z profilaktyki i edukacji społecznej Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie, interaktywne stanowisko ratownictwa medycznego, gdzie każdy z uczestników mógł nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i samodzielnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie pod okiem strażaka-ratownika. Swoje stanowisko przygotowało również Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jedną z atrakcji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych był zabytkowy samochód pożarniczy z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Oprócz stoisk edukacyjnych, uczestnicy wydarzenia „Bezpieczne wakacje 2019” mogli z bliska obejrzeć sprzęt i samochody będące na wyposażeniu Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu, jak również zobaczyć pokazy specjalistycznych grup ratowniczych. Zaprezentowano między innymi pokazy specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego „Radzionków” KP PSP w Tarnowskich Górach,  z wykorzystaniem technik alpinistycznych i drabiny mechanicznej SCD 42. Dzieci mogły spróbować swoich sił we wspinaczce po 10 metrowej drabince metalowej, w pełnym zabezpieczeniu i pod czujnym okiem strażaków. Ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych cieszył się pokaz specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP w Katowicach, a szczególnie możliwości robota IBIS, który jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania i poboru próbek.
Można było również zobaczyć stanowisko ratownictwa technicznego, na którym pokazano specjalistyczny sprzęt z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu: zestaw hydrauliczny do cięcia m.in. elementów nadwozia samochodu oraz sprzęt do stabilizacji pojazdów. Nie zabrakło również pokazu strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu ze sprzętem przeznaczonym do ratownictwa wodno-nurkowego.

Ponadto dla najmłodszych przygotowano stanowiska, gdzie mieli możliwość sprawdzenia swoich „strażackich” umiejętności w formie zabawy:

  • podawanie prądów wodnych z hydronetki do celu,
  • slalom strażacki z użyciem prądownicy i manekina,
  • strażacki bieg z przeszkodami.

Zwycięzcom poszczególnych konkurencji, zarówno podczas zabaw, jak również podczas nauki udzielania pierwszej pomocy, wręczono drobne upominki i gadżety strażackie.

 

Opracowanie: KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: KW PSP w Katowicach, Anna Herz Śląski Urząd Wojewódzki