Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

XIV rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

2020.01.28

W XIV. rocznicę zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary największej w historii Polski katastrofy budowlanej, odbyły się uroczystości poświęcone wydarzeniom tego tragicznego dnia. Ku czci i pamięci zmarłych, przybyli goście zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem: Wicewojewoda Śląski Pan Jan Chrząszcz, Sekretarz Województwa Śląskiego Pani Karolina Kosowska-Raczek oraz Wiceprezydent miasta Chorzowa i Prezydent miasta Katowice.

W delegacji służb mundurowych i ratowniczych, na czele ze Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Jackiem Kleszczewskim, uczestniczyli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak, Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Paweł Nalepka, Komendant Miejski PSP w Katowicach mł. bryg. Arkadiusz Korzeniewski i Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach mł. bryg. Arkadiusz Labocha, pełniący obowiązki Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Pan Wojciech Niciński oraz Wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Pan Andrzej Kleszcz.

W uroczystościach wzięli udział także: dowódca akcji ratowniczej na terenie MTK - nadbryg. w st. spocz. Janusz Skulich oraz delegacja Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Uroczystości rozpoczęły się od odczytania listy osób tragicznie zmarłych w katastrofie, następnie przedstawiciel rodzin ofiar oraz Wiceprezydent Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych zapalili znicz pamięci. Zgromadzeni pod pomnikiem wspólnie zmówili modlitwę w intencji ofiar katastrofy, zaintonowaną przez kapelanów.

Wicewojewoda Śląski w swoim wystąpieniu złożył podziękowania wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości za symboliczną obecność i podkreślił, że katastrofa, która miała miejsce, na zawsze pozostanie w Naszej pamięci,

 

28 stycznia 2006 roku na terenie MTK w Chorzowie odbywała się Wystawa Gołębi Pocztowych, w której uczestniczyło prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Po godzinie 17.00, pod ciężarem śniegu, zawalił się dach hali wystawowej nr 1. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wydobycie ostatnich ofiar katastrofy było możliwe dopiero po rozebraniu hali, które trwało do 14 lutego 2006 roku. W kulminacyjnym momencie akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia pracowało ponad 1.300 ratowników - strażaków, policjantów, ratowników górniczych i medycznych, ratowników GOPR-u, a także żołnierzy.

W miejscu katastrofy znajduje się dziś pamiątkowy monument. Inicjatorem jego powstania było środowisko hodowców gołębi. Monument stanowią dwie pionowe, pokryte granitem 4-metrowe płyty, spomiędzy których wylatują odlane w brązie gołębie. Na jednej z płyt umieszczono nazwiska wszystkich 65 ofiar tragedii.

 

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach