Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
Telefony alarmowe:

998

112

Dyplom Komendanta Głównego PSP dla 16-letniej Roksany

2020.09. 8
Dyplom Komendanta Głównego dla 16-letniej Roksany

8 września 2020 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach 16-letnia Roksana Kobiela z Żor uhonorowana została dyplomem Komendanta Głównego PSP za uratowanie życia starszemu mężczyźnie.

1 stycznia 2020 roku Roksana słysząc rano wołanie o pomoc wybiegła z mieszkania. Okazało się, że sąsiad dziewczyny stracił przytomność. Nastolatka błyskawicznie wezwała pogotowie, wybiegła przed blok i rozpoczęła masaż serca, wcześniej sprawdziła czynności życiowe. Kiedy pochylona nad starszym mężczyzną walczyła o jego życie, obok stali i wszystkiemu przyglądali się dorośli. Z pomocą przyszedł dopiero ojciec dziewczynki, który kontynuował resuscytację do momentu przyjazdu karetki.
16-latka na co dzień działa w Ochotniczej Straży Pożarnej, a wiedza którą tam zdobyła, między innymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy, okazała się bezcenna.

Dyplom oraz upominki, w imieniu Komendanta Głównego PSP, wręczył Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, w obecności członków Kolegium KW PSP.  W swoim okolicznościowym wystąpieniu Śląski Komendant pogratulował Roksanie postawy i umiejętności.

opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach